1930
Denmark: B93
Italy: Internazionale Milano F.C.
Hungary: Újpest FC
Poland: Cracovia
Spain: Athletic Bilbao
Greece: Panathinaikos
Argentina: Boca Juniors
International tournaments
1930 British Home Championship (October 19, 1929 – April 5, 1930)
England
I. Dr. Gerö Cup (September 18, 1927 – May 11, 1930)
Italy
Baltic Cup 1930 in Lithuania (August 15–17, 1930)
Lithuania
1929-32 Nordic Football Championship (June 14, 1929 – September 25, 1932)
1930: (June 1 - September 28, 1930)
Denmark (1930), Juve - Norway - 6 goals
Coupe des Nations in Geneva, Switzerland (June 28 – July 6, 1930)
Újpest FC (Hungary)
World cup 1930
Final ranking
1.Uruguay
2.Argentina
Eliminated in the semi-finals
3.United States
4. Yugoslavia
Eliminated at the group stage
5.Chile
6.Brazil
7.France
8.Romania
9.Paraguay
10.Peru
11.Belgium
12.Bolivia
13.Mexico
Goalscorers
8 goals - Guillermo Stábile
5 goals - Pedro Cea
4 goals - Bert Patenaude
3 goals - Carlos Peucelle
Preguinho
Peregrino Anselmo
Ivan Bek
2 goals - Luis Monti
Adolfo Zumelzú
Moderato
Guillermo Subiabre
Carlos Vidal
André Maschinot
Manuel Rosas
Héctor Castro
Pablo Dorado
Victoriano Santos Iriarte
Bart McGhee
Đorđe Vujadinović
1 goal - Mario Evaristo
Alejandro Scopelli
Francisco Varallo
Marcel Langiller
Lucien Laurent
Juan Carreño
Roberto Gayón
Luis Vargas Peña
Luis Souza Ferreira
Ştefan Barbu
Adalbert Deşu
Constantin Stanciu
Jim Brown
Héctor Scarone
Blagoje Marjanović
Branislav Sekulić
Aleksandar Tirnanić
1931
Winners club national championship
Argentina: Boca Juniors
Belgium: R. Antwerp F.C.
England: Arsenal F.C.
Iceland: KR
Ireland: Shelbourne
Netherlands: Ajax Amsterdam
Paraguay: Olimpia Asunción
Poland: Garbarnia Kraków
Spain: Athletic Bilbao
Greece: Olympiacos
Hungary: Újpest FC
International tournaments
1931 British Home Championship (October 20, 1930 – April 22, 1931)
Shared by England and Scotland
Baltic Cup 1931 in Estonia (August 30 - September 1, 1931)
Estonia
1929-32 Nordic Football Championship (June 14, 1929 – September 25, 1932)
1931: (May 25 - October 11, 1931)
Sweden (1931)
Norway (1929-1932)
Balkan Cup 1929-31 (October 6, 1929 – November 29, 1931)
Romania
Balkan Cup 1931 in Bulgaria (September 30 - October 4, 1931)
Bulgaria
1932
Winners club national championship
Argentina: River Plate
England: Everton F.C.
Germany: Bayern Munich
Iceland: KR
Netherlands: Ajax Amsterdam
Poland: Cracovia
Scotland: Motherwell F.C.
Spain: Real Madrid
Turkey: İstanbulspor
International tournaments
1932 British Home Championship (September 19, 1931 – April 9, 1932)
England
Balkan Cup 1932 in Yugoslavia (June 26 – July 3, 1932)
Bulgaria
Baltic Cup 1932 in Latvia (August 28–30, 1932)
Latvia
1929-32 Nordic Football Championship (June 14, 1929 – September 25, 1932)
1932: (June 10 – September 25, 1932)
Norway (1932)
Norway (1929–1932)
II. Dr. Gerö Cup (February 22, 1931 – October 28, 1932)
Austria
1933
Winners club national championship
Argentina: San Lorenzo
England: Arsenal F.C.
Germany: Fortuna Düsseldorf
Hungary: Újpest FC
Poland: Ruch Chorzów
Scotland: Rangers F.C.
Spain: Real Madrid
Turkey: Fenerbahçe
[edit]International tournaments
1933 British Home Championship (September 17, 1932 – April 1, 1933)
Wales
1934
Winners club national championship
Argentina: Boca Juniors
France: FC Sète
Iceland: KR
Netherlands: Ajax Amsterdam
Poland: Ruch Chorzów
Spain: Athletic Bilbao
Turkey: Beşiktaş J.K.
International tournaments
Holland - Switzerland, FIFA World Cup.
1934 British Home Championship (16 September 1933 – 14 April 1934)
Wales
FIFA World Cup in Italy (May 27 – June 10, 1934)
Final ranking
1.Italy
2.Czechoslovakia
3.Germany
4. Austria
Eliminated in the quarter-finals
5.Spain
6.Hungary
7.Switzerland
8.Sweden
Eliminated in the round of 16
9. France, Argentina, Netherlands (same rank)
12. Romania
13.Egypt
14.Brazil
15.Belgium
16.United States
Scorers
5 goals
Oldřich Nejedlý
4 goals
Edmund Conen
Angelo Schiavio
3 goals
Raimundo Orsi
Leopold Kielholz
1935
Winners club national championship
Argentina: Boca Juniors
England: Arsenal F.C.
Hungary: Újpest FC
Netherlands: PSV Eindhoven
Poland: Ruch Chorzów
Scotland: Rangers F.C.
Spain: Real Betis
Turkey: Fenerbahçe
[edit]International tournaments
1935 British Home Championship (September 29, 1934 – April 6, 1935)
Shared by England & Scotland
1936
Winners club national championship
Argentina: River Plate
England: Sunderland F.C.
Netherlands: Feyenoord Rotterdam
Paraguay: Olimpia Asunción
Poland: Ruch Chorzów
Romania: Ripensia Timişoara
Scotland: Celtic F.C.
Spain: Athletic Bilbao
International tournaments
1936 British Home Championship (October 5, 1935 – April 4, 1936)
England
Olympic Games in Berlin, Germany (August 3 – 15 1936)
Italy
1937
Winners club national championship
Argentina: River Plate
Netherlands: Ajax Amsterdam
Paraguay: Olimpia Asunción
Poland: Cracovia
Kingdom of Yugoslavia: Građanski Zagreb
Turkey: Fenerbahçe
[edit]International tournaments
1937 British Home Championship (October 31, 1936 – April 17, 1937)
Wales
1938
Winners club national championship
Argentina: Independiente
Italy: Internazionale Milano F.C.
Netherlands: Feyenoord Rotterdam
Paraguay: Olimpia Asunción
Poland: Ruch Chorzów
Turkey: Güneş SK
Manchester City F.C. become the only team in history to be relegated the year after being champions of England.
[edit]International tournaments
1938 British Home Championship (October 23, 1937 – April 9, 1938)
England
FIFA World Cup in France (June 4 – 19 1938)
Final ranking
1.Italy
2.Hungary
3.Brazil
4.Sweden
Eliminated in the quarter-finals
5.Czechoslovakia
6.France
7.Switzerland
8.Cuba
Eliminated in the round of 16
9.Romania
10.Germany
11.Poland
12.Norway
13.Belgium
14.Netherlands
15.Dutch East Indies
Scorers
7 goals
Leônidas
6 goals
Gyula Zsengellér
5 goals
György Sárosi
Silvio Piola
4 goals
Gino Colaussi
Ernest Wilimowski
3 goals
Perácio
Romeu
Tore Keller
Arne Nyberg
Gustav Wetterström
André Abegglen
2 goals
Héctor Socorro
Oldřich Nejedlý
Jean Nicolas
Ştefan Dobay
1938 Bolivarian Games
Peru
1939
Winners club national championship
Argentina: Independiente
Germany: FC Schalke 04
Hungary: Újpest FC
Iceland: Fram
Netherlands: Ajax Amsterdam
Poland - not finished due to Second World War. As for August 31, 1939, the leading team was Ruch Chorzów
International tournaments
1939 British Home Championship (October 8, 1938 – April 15, 1939)
Shared by England, Wales and Scotland
1940
Winners club national championship
Argentina: Boca Juniors
Chile: Universidad de Chile
Germany: FC Schalke 04
Italy: Internazionale Milano F.C.
Netherlands: Feyenoord Rotterdam
Spain: Atlético Aviación (Atlético Madrid name in Post-War)
Turkey: Fenerbahçe, Eskişehir Demirspor
1941
Winners club national championship
Argentina: River Plate
Austria: Rapid Vienna
Chile: Colo-Colo
Costa Rica: Alajuelense
Croatia: Hajduk Split
Iceland: KR
Italy: Bologna
Mexico: Atlante
Spain: Atlético Aviación (Atlético Madrid in Post-War)
Switzerland: Lugano
Turkey: Gençlerbirliği
Uruguay: Nacional
1942
Winners club national championship
Argentina: River Plate
Austria: Vienna
Chile: Santiago Morning
Costa Rica: CS La Libertad
Croatia: Concordia Zagreb
Germany: FC Schalke 04
Italy: A.S. Roma
Mexico: Spain (Mexican football team)
Netherlands: ADO Den Haag
Spain: Valencia C.F.
Switzerland: Grasshoppers
Turkey: Harb Okulu
Uruguay: Nacional
1943
Winners club national championship
Argentina: Boca Juniors
Austria: Vienna
Chile: Unión Española
Costa Rica: Universidad de Costa Rica
Croatia: Građanski Zagreb
Germany: Dresdner SC
Italy: Torino F.C.
Mexico: Mars
Paraguay: Libertad
Sweden: IFK Norrköping
Switzerland: Grasshoppers
Turkey: Fenerbahçe
Uruguay: Nacional
1944
Winners club national championship
Argentina: Boca Juniors
Austria: First Vienna
Belgium: R. Antwerp F.C.
Czechoslovakia: Sparta Prague
Denmark: Boldklubben Frem
Finland: VIFK Vaasa
Germany: Dresdner SC
Iceland: Valur
Ireland: Shelbourne
Israel: Hapoel Tel Aviv
Italy: Spezia Calcio
Mexico: Real Club España
Portugal: Sporting Clube de Portugal
Romania: Nagyváradi AC
Peru: Sucre FC
Spain: Valencia CF
Sweden: Malmö FF
Switzerland: Lausanne Sports
Turkey: Fenerbahçe
1945
Winners club national championship
Argentina: River Plate
Chile: Green Cross
Costa Rica: Alajuelense
Hungary: Újpest FC
Ireland: Cork United
Paraguay: Libertad
Sweden: IFK Norrköping
Turkey: Fenerbahçe, Harb Okulu
Uruguay: Peñarol
USSR Dynamo Moscow
1946
Winners club national championship
Argentina: San Lorenzo de Almagro
Austria: Rapid Vienna
Chile: Audax Italiano
Costa Rica: La Libertad
England: North Division - Sheffield United, South Division - Birmingham City
Hungary: Újpest FC
Iceland: Fram
Italy: Torino
Mexico: Veracruz
Sweden: IFK Norrköping
Switzerland: Servette FC
Turkey: Fenerbahçe, Gençlerbirliği
Uruguay: Nacional
USSR: CSKA Moscow
1947
Winners club national championship
Argentina River Plate
AustriaSC Wacker Wien
Chile Colo-Colo
Costa Rica C.S. Herediano
England First Division: Liverpool
FA Cup: Charlton Athletic
Hungary Újpest FC
Italy Torino
Ireland Shelbourne
Mexico Atlante
Netherlands Ajax Amsterdam
Paraguay Olimpia Asunción
Scotland League Division A: Rangers
Scottish Cup: Aberdeen
Scottish League Cup: Rangers
Sweden IFK Norrköping
Switzerland FC Biel-Bienne
Turkey Ankara Demirspor
Uruguay Nacional
USSR CSKA Moscow
Yugoslavia Partizan Beograd
International tournaments
1947 British Home Championship (28 September 1946 – 12 April 1947)
England
1948
Winners club national championship
Argentina Independiente
Austria Rapid Vienna
Bulgaria CSKA Sofia
Chile Audax Italiano
Colombia Santa Fe
Costa Rica Herediano
England First Division: Arsenal
FA Cup: Manchester United
Hong Kong Kitchee
Iceland KR
Italy Torino F.C.
Mexico León
Paraguay Olimpia Asunción
Scotland League Division A: Hibernian
Scottish Cup: Rangers
Scottish League Cup: East Fife
Sweden IFK Norrköping
Switzerland AC Bellinzona
Uruguay Nacional
USSR CSKA Moscow
Yugoslavia Dinamo Zagreb
International tournaments
1948 British Home Championship (October 4, 1947 – May 10, 1948)
England
Olympic Games in London, United Kingdom (July 31 – August 13, 1948)
Sweden
1949
Winners club national championship
Argentina Racing Club
Austria Austria Vienna
Chile Universidad Católica
Colombia Millonarios
Costa Rica Alajuelense
Egypt Al Ahly
England First Division: Portsmouth
FA Cup: Wolves
Hong Kong South China AA
Iceland KR
Italy Torino F.C.
Mexico León
Paraguay Club Guaraní
Scotland League Division A: Rangers
Scottish Cup: Rangers
Scottish League Cup: Rangers
Switzerland FC Lugano
Turkey Ankaragücü
Uruguay Peñarol
USSR Dynamo Moscow
West-Germany VfR Mannheim
International tournaments
1949 British Home Championship (October 9, 1948 – April 9, 1949)
Scotland
British home championship
1929-30 England Scotland Ireland Wales
1930–31 England / Scotland Wales Ireland
1931–32 England Scotland Ireland Wales
1932–33 Wales Scotland England Ireland
1933–34 Wales England Ireland Scotland
1934–35 Scotland / England Wales / Ireland
1935–36 Scotland Wales / England Ireland
1936–37 Wales Scotland England Ireland
1937–38 England Scotland / Ireland Wales
1938–39 England / Wales / Scotland Ireland
1939–40 Cancelled due to World War II
1940–41
1941–42
1942–43
1943–44
1944–45
(1945–46
unofficial) Scotland Ireland / England / Wales
1946–47 England Ireland Scotland / Wales
1947–48 England Wales Ireland Scotland
1948–49 Scotland England Wales Ireland
I. Dr. Gerö Cup
Years Classification
Winner Points Runner-up Points Third place Points
1927 - 1930 Italy 11 Austria 10 Czechoslovakia 9
1931 - 1932 Austria 11 Italy 9 Hungary 8
1933 - 1935 Italy 11 Austria 9 Hungary 9
1936 - 1937 Tournament was interrupted due to Anschluss March 12 1938.
Years Classification (amateur competition)
Winner Points Runner-up Points Third place Points
1929-1930 Poland 7 Hungary (A) 6 Austria (A) 6
1931-1934 Romania 9 Hungary (A) 6 Czechoslovakia (A) 5
Topscorers
Years Top scorer
Goals Striker National team
1927-1930 6 goals Julio Libonatti
Gino Rossetti Italy
Italy
1931-1932 8 goals István Avar Hungary
1933-1935 7 goals Leopold Kielholz
György Sárosi Switzerland
Hungary
1936-1938 10 goals György Sárosi Hungary
Coupe des Nations in Geneva, Switzerland
First Vienna FC (cup winners; 3rd in league 1928/29)
Paris Saint Germain (national champions 1929/30)
Paris Saint Germain (national champions 1930/31)
Paris Saint Germain (cup winners 1931/32)
Olympique Lyonnais (national champions 1932/33)
Olympique Lyonnais (national champions 1933/34)
AGC Bologna (national champions 1934/35)
Go Ahead (national champions 1935/36)
Real Unión Irún (cup winners 1927; 6th in league 1936/37)
Servette FC (national champions 1937/38)
FOOTBAL LEAGUE FIRST DIVISION
Year Winner Second Third Topscorers
1929-30 Sheffield Wednesday Derby County Manchester City Vic Watson (West Ham United) 41
1930–31 Arsenal Aston Villa Sheffield Wednesday Tom Waring (Aston Villa) 49
1931–32 Everton (4) Arsenal Sheffield Wednesday Dixie Dean (Everton) 44
1932–33 Arsenal (2) Aston Villa Sheffield Wednesday Jack Bowers (Derby County) 35
1933–34 Arsenal (3) Huddersfield Town Tottenham Hotspur Jack Bowers (Derby County) 34
1934–35 Arsenal (4) Sunderland Sheffield Wednesday Ted Drake (Arsenal) 42
1935–36 Sunderland (6) Derby County Huddersfield Town W. G. Richardson (W. B. Albion) 39
1936–37 Manchester City Charlton Athletic Arsenal Freddie Steele (Stoke City) 33
1937–38 Arsenal (5) Wolv. Wanderers Preston North End Tommy Lawton (Everton) 28
1938–39 Everton (5) Wolv. Wanderers Charlton Athletic Tommy Lawton (Everton) 35
1939–40 League suspended due to the Second World War (Blackpool had the best record at that time)
1940/41–1945/46 League suspended due to the Second World War
1946–47 Liverpool (5) Manchester U. W. Wanderers Dennis Westcott (Wolverhampton Wanderers)37
1947–48 Arsenal (6) Manchester United Burnley Ronnie Rooke (Arsenal) 33
1948–49 Portsmouth Manchester United Derby County Willie Moir (Bolton Wanderers) 25
FA Cup
1919–20 Aston Villa 1–0 * Huddersfield Town Stamford Bridge 50,018
1920–21 Tottenham Hotspur 1–0 Wolverhampton Wanderers Stamford Bridge 72,805
1921–22 Huddersfield Town 1–0 Preston North End Stamford Bridge 53,000
1922–23 Bolton Wanderers 2–0 West Ham United Wembley Stadium (original) 126,047[A]
1923–24 Newcastle United 2–0 Aston Villa Wembley Stadium (original) 91,695
1924–25 Sheffield United 1–0 Cardiff City Wembley Stadium (original) 91,763
1925–26 Bolton Wanderers 1–0 Manchester City Wembley Stadium (original) 91,447
1926–27 Cardiff City 1–0 Arsenal Wembley Stadium (original) 91,206
1927–28 Blackburn Rovers 3–1 Huddersfield Town Wembley Stadium (original) 92,041
1928–29 Bolton Wanderers 2–0 Portsmouth Wembley Stadium (original) 92,576
1929–30 Arsenal 2–0 Huddersfield Town Wembley Stadium (original) 92,488
1930–31 West Bromwich Albion 2–1 Birmingham Wembley Stadium (original) 92,406
1931–32 Newcastle United 2–1 Arsenal Wembley Stadium (original) 92,298
1932–33 Everton 3–0 Manchester City Wembley Stadium (original) 92,950
1933–34 Manchester City 2–1 Portsmouth Wembley Stadium (original) 93,258
1934–35 Sheffield Wednesday 4–2 West Bromwich Albion Wembley Stadium (original) 93,204
1935–36 Arsenal 1–0 Sheffield United Wembley Stadium (original) 93,384
1936–37 Sunderland 3–1 Preston North End Wembley Stadium (original) 93,495
1937–38 Preston North End 1–0 * Huddersfield Town Wembley Stadium (original) 93,497
1938–39 Portsmouth 4–1 Wolverhampton Wanderers Wembley Stadium (original) 99,370
1945–46 Derby County 4–1 * Charlton Athletic Wembley Stadium (original) 98,000
1946–47 Charlton Athletic 1–0 * Burnley Wembley Stadium (original) 99,000
1947–48 Manchester United 4–2 Blackpool Wembley Stadium (original) 99,000
1948–49 Wolverhampton Wanderers 3–1 Leicester City Wembley Stadium (original) 99,500
Serie A
Year Winner Runners-up Third Place Top scorer (club) (goals)
1929–30 Internazionale (3) Genoa Juventus Giuseppe Meazza (Internazionale) (31)
1930–31 Juventus (3) Roma Bologna Rodolfo Volk (Roma) (29)
1931–32 Juventus (4) Bologna Roma Pedro Petrone (Fiorentina)
Angelo Schiavio (Bologna) (25)
1932–33 Juventus (5) Internazionale Bologna Felice Placido Borel II° (Juventus) (29)
1933–34 Juventus (6) Internazionale Napoli Felice Placido Borel II° (Juventus) (31)
1934–35 Juventus (7) Internazionale Fiorentina Enrico Guaita (Roma) (31)
1935–36 Bologna (3) Roma Torino Giuseppe Meazza (Internazionale) (25)
1936–37 Bologna (4) Lazio Torino Silvio Piola (Lazio) (21)
1937–38 Internazionale (4) Juventus Milan Giuseppe Meazza (Internazionale) (20)
1938–39 Bologna (5) Torino Internazionale Aldo Boffi (Milan) (19)
Ettore Puricelli (Bologna) (19)
1939–40 Internazionale (5) Bologna Juventus Aldo Boffi (Milan) (24)
1940–41 Bologna (6) Internazionale Milan Ettore Puricelli (Bologna) (22)
1941–42 Roma (1) Torino Venezia Aldo Boffi (Milan) (22)
1942–43 Torino (2) Livorno Juventus Silvio Piola (Lazio) (21)
1944–45
Postponed due to Second World War
1945–46 Torino (3) Juventus Milan Guglielmo Gabetto (Torino) (22)
1946–47 Torino (4) Juventus Modena Valentino Mazzola (Torino) (29)
1947–48 Torino (5) Milan Juventus Giampiero Boniperti (Juventus) (27)
1948–49 Torino (6) [23] Internazionale Milan István Nyers (Internazionale) (26)
Argentine champions
1929 Gimnasia y Esgrima (LP) Boca Juniors River Plate
1930 Boca Juniors Estudiantes River Plate
1931 Boca Juniors San Lorenzo Estudiantes (LP)
1931 AAF (3*) Estudiantil Porteño Almagro Sportivo Buenos Aires
1932 River Plate Independiente Racing
1932 AAF Sportivo Barracas Barracas Central Colegiales
1933 San Lorenzo Boca Juniors Racing
1933 AAF Dock Sud Nueva Chicago Banfield
1934 Boca Juniors Independiente San Lorenzo
1934 AAF Estudiantil Porteño Banfield Defensores de Belgrano
1935 Boca Juniors Independiente San Lorenzo
1936 River Plate San Lorenzo Huracán
1937 River Plate Independiente Boca Juniors
1938 Independiente River Plate San Lorenzo
1939 Independiente River Plate Huracán
1940 Boca Juniors Independiente River Plate
1941 River Plate San Lorenzo Newell's Old Boys
1942 River Plate San Lorenzo Huracán
1943 Boca Juniors River Plate San Lorenzo
1944 Boca Juniors River Plate Estudiantes
1945 River Plate Boca Juniors Independiente
1946 San Lorenzo Boca Juniors River Plate
1947 River Plate Boca Juniors Independiente
1948 Independiente River Plate Estudiantes
1949 Racing River Plate Platense
1930 Roberto Cherro Boca Juniors 37
1931 Alberto Zozaya Estudiantes 33 34
1931 AAF (4*) J. Ciancia Almagro 14
1932 Bernabé Ferreyra River Plate 43 35
1932 AAF J. Irurieta All Boys 23
1933 Francisco Varallo Boca Juniors 34 34
1933 AAF A. Lorenzo Barracas Central 16
1934 Evaristo Barrera Racing Club 34 39
1934 AAF C. Maseda Argentino de Quilmes 16
Domingo Tarasconi San Martín de Tucumán 16
1935 Agustín Cosso Vélez Sársfield 33 34
1936 Evaristo Barrera Racing Club 33 35
1937 Arsenio Erico Independiente 47 34
1938 Arsenio Erico Independiente 43 34
1939 Arsenio Erico Independiente 40 34
1940 Delfín Benitez Racing Club 33 34
Isidro Lángara San Lorenzo 33 34
1941 José Canteli Newell's Old Boys 30 30
1942 Rinaldo Martino San Lorenzo 25 30
1943 Luis Arrieta Lanús 23 30
Ángel Labruna River Plate 23 30
Raúl Frutos Platense 23 30
1944 Atilio Mellone Huracán 26 30
1945 Ángel Labruna River Plate 25 30
1946 Mario Boyé Boca Juniors 24 30
1947 Alfredo Di Stéfano River Plate 27 30
1948 Benjamín Santos Rosario Central 21 30
1949 Llamil Simes Racing Club 26 34
Juan José Pizzuti Banfield 26 34
Spain champions
Season Winner Runner-up Third place Top scorer Top scorer's club Goals
1929 Barcelona Real Madrid Athletic Bilbao Paco Bienzobas Real Sociedad 14
1929–30 Athletic Bilbao Barcelona Arenas Club de Getxo Guillermo Gorostiza Athletic Bilbao 19
1930–31 Athletic Bilbao Racing de Santander Real Sociedad Agustín Sauto Arana Athletic Bilbao 27
1931–32 Real Madrid Athletic Bilbao Barcelona Guillermo Gorostiza Athletic Bilbao 12
1932–33 Real Madrid Athletic Bilbao Espanyol Manuel Olivares Real Madrid 16
1933–34 Athletic Bilbao Real Madrid Racing de Santander Isidro Lángara Real Oviedo 27
1934–35 Real Betis Real Madrid Real Oviedo Isidro Lángara Real Oviedo 26
1935–36 Athletic Bilbao Real Madrid Real Oviedo Isidro Lángara Real Oviedo 27
1936–37 Spanish Civil War
1937–38
1938–39
1939–40 Atlético Aviación Sevilla Athletic Bilbao Víctor Unamuno Athletic Bilbao 22
1940–41 Atlético Aviación Athletic Bilbao Valencia Pruden Atlético Aviación 30
1941–42 Valencia Real Madrid Atlético Aviación Edmundo Suárez Valencia 27
1942–43 Athletic Bilbao Sevilla Barcelona Mariano Martín Barcelona 32
1943–44 Valencia Atlético Aviación Sevilla Edmundo Suárez Valencia 27
1944–45 Barcelona Real Madrid Atlético Aviación Telmo Zarra Atlético Bilbao 19
1945–46 Sevilla Barcelona Athletic Bilbao Telmo Zarra Atlético Bilbao 24
1946–47 Valencia Athletic Bilbao Atlético Aviación Telmo Zarra Atlético Bilbao 34
1947–48 Barcelona Valencia Atlético Madrid Pahiño Celta de Vigo 23
1948–49 Barcelona Valencia Real Madrid César Rodríguez Álvarez Barcelona 28
Copa del Rey
1929 Mestalla, Valencia Espanyol Real Madrid 2–1
1930 Montjuïc, Barcelona Athletic Bilbao Real Madrid 3–2
1931 Chamartín, Madrid Athletic Bilbao Real Betis 3–1
1932 Chamartín, Madrid Athletic Bilbao Barcelona 1–0
1933 Montjuïc, Barcelona Athletic Bilbao Real Madrid 2–1
1934 Montjuïc, Barcelona Real Madrid Valencia 2–1
1935 Chamartín, Madrid Sevilla Sabadell 3–0
1936 Mestalla, Valencia Real Madrid Barcelona 2–1
1939 Montjuïc, Barcelona Sevilla Racing de Ferrol 6–2
1940 Chamartín, Madrid Espanyol Real Madrid 3–2
1941 Chamartín, Madrid Valencia Espanyol 3–1
1942 Chamartín, Madrid Barcelona Athletic Bilbao 4–3
1943 Chamartín, Madrid Athletic Bilbao Real Madrid 1–0
1944 Montjuïc, Barcelona Athletic Bilbao Valencia 2–0
1945 Montjuïc, Barcelona Athletic Bilbao Valencia 3–2
1946 Montjuïc, Barcelona Real Madrid Valencia 3–1
1947 Riazor, A Coruña Real Madrid Espanyol 2–0
1948 Chamartín, Madrid Sevilla Celta Vigo 4–1
1949 Chamartín, Madrid Valencia Athletic Bilbao 1-0
Germany champions
1930 Hertha BSC 5–4 Holstein Kiel Düsseldorf
1931 Hertha BSC 3–2 TSV 1860 München Köln
1932 Bayern Munich 2–0 Eintracht Frankfurt Nuremberg
Year Champions Score Runners-up Venue
1933 Fortuna Düsseldorf 3–0 Schalke 04 Köln
1934 Schalke 04 2–1 1. FC Nuremberg Berlin
1935 Schalke 04 6–4 VfB Stuttgart Köln
1936 1. FC Nuremberg (1–1) 2–1 * Fortuna Düsseldorf Berlin
1937 Schalke 04 † 2–0 1. FC Nuremberg Berlin
1938 Hannover 96 (3–3) 4–3 * Schalke 04 Berlin
1939 Schalke 04 9–0 Admira Wien Berlin
1940 Schalke 04 1–0 Dresdner SC Berlin
1941 Rapid Wien 4–3 Schalke 04 Berlin
1942 Schalke 04 2–0 First Vienna Berlin
1943 Dresdner SC 3–0 FV Saarbrücken Berlin
1944 Dresdner SC 4–0 LSV Hamburg Berlin
1945 suspended – World War II n/a — Berlin
1946 suspended – postwar regional play only n/a —
1947 suspended – postwar regional play only n/a —
1948 1. FC Nuremberg 2–1 Kaiserslautern Köln
1949 VfR Mannheim 3–2 Borussia Dortmund Stuttgart
Holland erssdivisie
year winner nr. titles second third
1929–30 Go Ahead 3 Ajax Velocitas
1930–31 Ajax 3 Feyenoord PSV
1931–32 Ajax 4 Feyenoord SC Enschede
1932–33 Go Ahead 4 Feyenoord Stormvogels
1933–34 Ajax 5 KFC Willem II
1934–35 PSV 2 Go Ahead Ajax
1935–36 Feyenoord 3 Ajax SC Enschede
1936–37 Ajax 6 Feyenoord PSV
1937–38 Feyenoord 4 Heracles DWS
1938–39 Ajax 7 DWS NEC
1939–40 Feyenoord 5 Blauw-Wit Heracles
1940–41 Heracles 2 PSV ADO
1941–42 ADO 1 FC Eindhoven AGOVV
1942–43 ADO 2 Feyenoord Willem II
1943–44 De Volewijckers 1 VUC Den Haag LONGA
1944–45 Not played
1945–46 Haarlem 1 Ajax SC Heerenveen
1946–47 Ajax 8 SC Heerenveen NEC
1947–48 BVV Den Bosch 1 SC Heerenveen Go Ahead
1948–49 SVV 1 BVV Den Bosch AGOVV
No comments:
Post a Comment